O tym, że każdy kolor ma konkretne znaczenie od dawna wiedzą styliści mody, graficy komputerowi czy projektanci wnętrz. Eksperci zdają sobie sprawę z tego, że konkretny kolor niesie za sobą pewne emocje, skojarzenie czy znaczenie. Symbolika kolorów była obecna w malarstwie, dlatego utożsamiamy konkretną barwę z konkretnymi emocjami, postawami czy zachowaniem. Symbolika ta będzie różna, w zależności od regionu geograficznego świata. Inne znaczenie ma symbolika zachodnia, inne japońska, a jeszcze inne chińska.
Doceniając wpływ kolorów na organizm, człowieka powstała dziedzina medycyny niekonwencjinalnej tzw. chromoterapia (koloroterapia). Metoda ta polega na skupieniu wzroku pacjenta na jednym kolorze. Chromoterapia może uspokajać, zrelaksować albo pobudzać. Metodą jest bezpieczna i może uzupełniać inne terapie lecznicze. Wybierając kolory w mieszkaniu warto zdawać sobie sprawę ze znaczenia niektórych kolorów.
Kolor biały oznacza niewinność, czystość i duchowość. Powiększa optycznie przestrzeń. Kojarzony jest z czystością, świeżością i prostotą. W białych pomieszczeniach łatwiej zebrać myśli i dać odpocząć oczom. Takie pomieszczenie przynosi spokój, odprężenie i wycisza emocje. Jednak biel w nadmiarze może działać zbyt tłumiąco na osoby samotne i pozbawione energii.
Kolor czarny, który nie istnieje w przyrodzie jest jest neutralną bazą dla wszystkich barw. Jest kojarzony z tajemnicą, magią, ale także żałobą. Kolor ten optycznie zmniejsza pomieszczenie. Ponadto, jeśli tego koloru jest zbyt dużo – stwarza ponury nastrój. Delikatne, czarne wstawki czy dodatki nadadzą elegancji oraz wygasza żywe kolory. W niewielkiej ilości czerń podkreśli urodę każdego wnętrza. Nie jest wskazana dla osób niepewnych siebie, złamanych. Dobrze będzie się w nich czuła osoba zdecydowana.
Kolor szary jest idealny jako tło dla innych kolorów. Jest neutralny. Nie pobudza, ani nie uspokaja. W nadmiarze jednak działa przygnębiająco.
Kolor niebieski dodaję wnętrzu świeżości i lekkości. Również optycznie powiększa pomieszczenie. Jest kolorem zimnym, dlatego też schładza pomieszczenie. Kolor ten kojarzy się z wodą, niebem dlatego relaksuje i koi nerwy. Polecany jest do salonu oraz sypialni, ponieważ są to strefy wypoczynku. Spokojne, niebieskie wnętrze sprzyja samodzielności oraz ułatwia podejmowanie decyzji. Delikatne, niebieskie kolory sprawdzą się także w pokoju dziecięcym. Należy jednak pamiętać, że duże powierzchnie niebieskiego mogą przygnebiać. Warto je przełamać innym, ciepłym kolorem. Nie jest również polecany dla osób zdenerwowanych i przygnębionych. Szczególnie gdy kolor jest mocno nasycony – zbliżony do granatu.
Zielony jest kolorem kojarzonym się z naturą. Budzi zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Często barwę te wykorzystuje się w szpitalach, aby ograniczyć stres wśród pacjentów. Sprawdzi się również, w pokojach dzieci nadpobudliwych. Dobrze jest wybrać cieplejsze odcienie zieleni, jak: limonkowy, groszkowy czy wiosennej trawy. Kolor zielony odnajdzie się w pomieszczeniach służących do odpoczynku. Osoby niezdecydowane, roztargnione w zielonych pomieszczeniu będą mogły się uspokoić i pozbierać myśli. Nawet jednak pamiętać, że nadmiar tego koloru będzie sprzyjał znudzeniu.
Kolor czerwony to kolor wyrazisty, kojarzony z ogniem i miłością. Jest bardzo żywy i nadaje wyrazisty charakter pomieszczeniom. Barwa ta pobudza apetyt, dlatego jest chętnie stosowana w kuchni oraz jadalni. Odnajdzie się również w pomieszczeniach, gdzie wymagana jest duża aktywność np. w pokoju zabaw. Ale będzie męczył w pomieszczeniach przechodnich, takich jak przedpokój. W niewielkich dawkach czerwony pomaga w zmęczeniu i depresji, ponieważ pobudza krążenie krwi. Nadmierne ilości tego koloru budzą agresję.
Kolor żółty jest pogodny, rozwesela oraz poprawia koncentrację. Kojarzy się przede wszystkim ze słońcem. Rozjaśnia pomieszczenie oraz je optycznie powieksza. Szczególnie polecany jest do strefy przeznaczonej na pracę czy naukę. Kolor ten ze względu na właściwości pobudzające nie nadaje się do sypialni. Idealnie sprawdzi się w ciemnych, niedoświetlonych pomieszczeniach.
Wybierając kolor wnętrza warto mieć na uwadze powyższe wskazówki. Jednak nie każdy człowiek będzie się czuł dobrze w otoczeniu wszystkich kolorów. Warto stworzyć sobie przestrzeń, w której my sami będziemy czuć się dobrze.
Comments