0

Oczywiście nie zachęcamy Cię do zgubienia telefonu czy zegarka. One również są potrzebne. Jednak bez laptopa wiele osób nie wyobraża sobie życia. Laptop jest narzędziem pracy, sprawdza się także do nauki zdalnej oraz grania. Dlaczego, w dobie wielofunkcyjnych smartfonów, popularność laptopów nie spada, a wręcz przeciwnie, stale rośnie?

Jaką przewagę nad telefonami mają laptopy?

Po pierwsze, laptopy dysponują większym niż telefon wyświetlaczem. Na rynku znajdziesz notebooki z matrycami o przekątnej od 13 do 18 cali. W porównaniu do telefonu, który dysponuje zwykle około 7 calowym ekranem, laptop zapewnia dużo większą przestrzeń roboczą. Dzięki temu praca na laptopie jest nieporównywalnie bardziej wygodna niż na telefonie.

Owszem, za pomocą telefonu możesz sprawdzić pocztę e-mail, zrobić zakupy online czy przeglądać sieć. Jednak do bardziej wymagających zadań, jak tworzenie treści, wpisywanie danych do Excela czy zaawansowana obróbka zdjęć będziesz już potrzebował laptopa. Robienie tego na telefonie jest nie tyle niemożliwe, co po prostu mało komfortowe.

Laptop jest też potrzebny do efektywnej pracy z kilkoma aplikacjami jednocześnie. Na ekranie telefonu może być wyświetlona tylko jedna aplikacja. Przełączanie się między kilkoma uruchomionymi aplikacjami po jakimś czasie może stać się irytujące. Poza tym niektóre aplikacje, w tym odtwarzacze muzyki, często nie działają w tle. Na ekranie laptopa możesz mieć zaś otwartych wiele aplikacji i robić kilka rzeczy naraz.

Laptop to również niezbędne narzędzie pracy wielu twórców. Wyobrażasz sobie grafika czy programistę pracującego na telefonie? My też nie. Telefon nie zapewnia tak wydajnych podzespołów, by można było renderować na nim grafikę. Poza tym jego ekran jest zbyt mały, by pracować nad detalami obrazu. Co więcej, większość aplikacji do obróbki graficznej czy montażu wideo w pełnej wersji dostępna jest tylko na laptopy.

Laptopy lepiej sprawdzają się też do odtwarzania filmów czy grania w gry komputerowe. Na telefonie również obejrzysz film, jednak nie w tak dobrej jakości i rozdzielczości, co na laptopie. Podobnie jest z grami – na telefonie masz dostęp do gier, jednak żeby grać w najnowsze, wymagające tytuły potrzebujesz wydajnego sprzętu, czyli laptopa gamingowego. Laptopy gamingowe oferują wydajność, która wielokrotnie przewyższa możliwości smartfonów.

Jak wybrać laptopa? Czym się kierować?

Najpierw określ, do jakich celów będziesz go używał. Czy to do pracy biurowej, nauki, rozrywki, czy może do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak projektowanie graficzne czy gry?

Kiedy już określisz, do czego potrzebny Ci laptop, to dokładnie przeanalizuj parametry takie jak procesor, ilość pamięci operacyjnej RAM, pojemność dysku twardego (lub SSD) czy kartę graficzną. Mówiąc w skrócie, parametry te odpowiadają głównie za wydajność i płynne działanie laptopa. Odpowiednie specyfikacje zależą od rodzaju zadań, jakie planujesz wykonywać.

Następnie zdecyduj, czy preferujesz ekran o wysokiej rozdzielczości, dotykowy, z matową czy błyszczącą matrycą. Ekran błyszczący świetnie odwzorowuje barwy, ale może nie sprawdzić się w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Dotykowy zaś pozwoli Ci łatwo i szybko przełączać się między aplikacjami. Zwróć też uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu. Obecnie dobre laptopy dysponują odświeżaniem na poziomie 90 lub 144 Hz.

Zwróć uwagę na złącza laptopa. Większość smukłych, mobilnych ultrabooków posiada obecnie wyłącznie porty USB-C. Służą one do ładowania baterii, przesyłania obrazu czy podłączania peryferiów. W klasycznych laptopach znajdziesz za to pełnowymiarowe porty USB, do których podłączysz akcesoria, takie jak myszkę, klawiaturę czy dysk zewnętrzny.

Bogaty wybór laptopów znajdziesz w sklepie internetowym TechLord

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Anna Ziemkiewicz

Scubapro – Synonim Profesjonalnego Wyposażenia dla Nurków

Previous article

Poduszka finansowa – pomyśl o tym

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in E-commerce