Wielu Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicę. Do popularnych kierunków zalicza się Niemcy i Austrię. W zależności od kraju, procedury obowiązku złożenia zeznania podatkowego są różne. To, co jest istotne, to legalność zatrudnienia pracownika na podstawie umowy, dzięki której pracodawca może odprowadzać składki z wynagrodzenia na poczet podatku dochodowego. Dlatego odzyskanie tych nadpłaconych składek jest możliwe. Wystarczy wypełnić formalności, a następnie wysłać się do urzędu skarbowego, który zajmie się naszą sprawą.
Zwrot podatku z Niemiec – szczegółowe informacje
Niemiecki urząd skarbowy, czyli Finanzamt, daje nam sposobność wysłania zeznania podatkowego drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu. Zwrot podatku z Niemiec możemy uzyskać nawet w ciągu 6 tygodni. W tym celu wysyłany jest załącznik PDF z dokumentem EU-EWR, a następnie Finanzamt rozpatruje ten wniosek automatycznie. Trzeba jednak pamiętać o obowiązujących terminach. Pierwszym z nich jest data maksymalna złożenia zeznania podatkowego – 31 maja. Podatnik, który nie dostarczy urzędowi skarbowemu wymaganych dokumentów, zostanie poinformowany o tym listownie z wyznaczoną nową datą rozliczenia się z niemieckim fiskusem.
Zwrot podatku z Austrii – co muszę wiedzieć?
Z kolei zwrot podatku z Austrii jest obowiązkowe m.in. dla osób mających status rezydenta lub ich roczny dochód przekroczył 12 tys. euro. Czas trwania całej procedury to od 2 do 6 miesięcy. W przypadku Austrii, maksymalny termin złożenia zeznania podatkowego przypada na dzień 30 kwietnia, czyli tak, jak w naszym kraju.
Dokumenty, które musimy zgromadzić, to przede wszystkim ankieta osobowa, kopia dokumentu tożsamości, deklaracja E1 oraz druk EU-EWR. Dodatkowymi informacjami, o których warto pamiętać, są ulgi podatkowe, które mogą zwiększyć ostateczną kwotę zwrotu podatku z Austrii, m.in. ulgi na dziecko, ulgi z tytułu dojazdów do pracy czy ulga na zakup ubrań roboczych.
Comments