Obecne czasy co chwilę nas zaskakują. Czy ktoś z nas spodziewał się pandemii? Równie dużym zaskoczeniem była wojna Rosji z Ukrainą. Powinno nam to uświadomić w jaki trudnych do przewidzenia czasach przyszło nam funkcjonować. Wydarzenia na świecie wpływają również na stan gospodarki. Rosnąca inflacja i stopy procentowe powodują, że wielu Polaków boryka się z coraz większymi problemami finansowymi. Czy spotka to też mnie? Takie pytanie pewnie pojawia się coraz częściej w naszych głowach. Trudno jest znaleźć odpowiedź. Niezależnie jednak od tego na jakim jesteśmy etapie życia, czy żyjemy sami czy z rodziną, jaki mamy zawód i plany na przyszłość powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.
Poduszka finansowa – co to takiego?
Myślenie, czy rozmowy o pieniądzach nie są komfortowe – są jednak niezbędne. To one zapewniają nam bezpieczeństwo i stabilizację – każdy z nas musi przecież płacić rachunki, kupić jedzenie czy ponosić inne wydatki. Z uwagi na to, że żyjemy w niepewnych czasach, warto zadbać o poduszkę finansową, o której więcej przeczytać można w artykule “Czym jest poduszka finansowa i jak ją zbudować?”. To nic innego jak pieniądze, które mamy odłożone na wydatki, których nie mogliśmy przewidzieć. Innymi słowy, są to środki, które powinny być płynne (możliwe do wypłaty w każdym momencie), z których korzystamy w sytuacji, gdy bieżący wpływ pieniędzy jest niższy niż koszty, które musimy ponieść (np. w przypadku utraty pracy czy redukcji wynagrodzenia).
Jak mam ją stworzyć?
Tworzenie poduszki finansowej to nie jest łatwy proces – w zależności od naszych zarobków może być on krótszy bądź dłuższy. Najważniejsza jest jednak systematyczność. Warto wyznaczyć kwotę, którą każdego miesiąca jesteśmy w stanie odłożyć na poczet przyszłych nieprzewidzianych wydatków czy utraty źródła przychodów. Z miesiąca na miesiąc poduszka staje się coraz większa, a my spokojnie możemy myśleć o przyszłości. Warto też pomyśleć o tym, aby poduszkę finansową powiększyć o dodatkowe dochody, które otrzymujemy, np. premię. Możemy również ograniczyć wydatki na rozrywkę (wyjazdy wakacyjne, kino, restauracje) do czasu kiedy nasza poduszka nie osiągnie pożądanego rozmiaru.
Jak duża powinna być poduszka finansowa?
Wielu ekspertów wskazuje, że zabezpieczenie finansowe na tzw. czarną godzinę powinno być równe co najmniej 3-miesięcznym wydatkom. Przykładowo, jeżeli wszystkie nasze zobowiązania (raty kredytów, czynsz za mieszkanie, wydatki na jedzenie, paliwo i życie codzienne) wynoszą 3 000 miesięcznie, to poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej 9 000 zł. Wówczas, w razie utraty źródła dochodów możemy normalnie funkcjonować, a jednocześnie mamy czas na znalezienie nowej pracy.
Po utworzeniu takiej poduszki finansowej każdy dzień będzie spokojniejszy. Oczywiście nie musimy poprzestawać na 3-krotności naszych wydatków. Jest to minimum, które daje odrobinę poczucia komfortu. Po jego przekroczeniu możemy rozważyć zmniejszenie comiesięcznego wkładu, który powiększy nam tę poduszkę tak aby – z jednej strony – móc więcej wydawać na życie codzienne – a z drugiej – z miesiąca na miesiąc zwiększać, chociaż odrobinę nasze zabezpieczenia na przyszłość.
Comments