0

Szybko zmieniające się prawo, skomplikowane przepisy, multum informacji rozsianych po kodeksach i ustawach. Oto rzeczywistość, w której żyją i z którą zmagają się przedsiębiorcy. Z pomocą przychodzi im specjalista od prawa i finansów, a jest nim doradca finansowy. Niestety nie każdy może nim być. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ta profesja i czy ta ścieżka kariery okaże się dla ciebie dobra.

Na czym polega doradztwo podatkowe?

 

Krótko mówiąc, doradca podatkowy zajmuje się kwestiami finansowymi firmy. Coraz więcej firm decyduje się skorzystać z jego usług, traktując go jako partnera biznesowego. W świecie gwałtownie zmieniającego się prawa łatwo o pomyłkę, która może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości. Dlatego też zadaniem doradztwo podatkowego Wrocław jest służeniem pomocą firmom i zwykłym podatnikom w zakresie udzielania opinii i wyjaśnień w zakresie obowiązujących przepisów podatkowych i celnych. Zawód ten często też zakłada  usługi kancelaryjne, polegające na prowadzeniu księgowości przedsiębiorstwa i sprawowaniu pieczy nad sprawami kadrowo-płacowymi.

Jakie są zadania doradcy podatkowego?

Jak już zostało powiedziane, chodzi o doradztwo w zakresie prawa podatkowego. Pełny zakres czynności określa Ustawa z dnia 5 lipca 1996 roku. Art. 2 stanowi, że obejmują one udzielanie porad, opinii i wyjaśnień zarówno z zakresu szeroko rozumianego prawa i obowiązków podatkowych, jak i egzekucji administracyjnej. Osoba uprawniona do wykonywania zawodu może prowadzić księgi rachunkowe i inne ewidencje w imieniu podatników, płatników i inkasentów. Może sporządzać zeznania i deklaracje, w tym (w razie interwencji sądowej) reprezentować klientów przed organami administracji publicznej. Kliknij i sprawdź, jakie konkretnie są zadania doradcy podatkowego. Warto tu nadmienić, że od 1 lipca 2020 wolno mu też wykonywać audyt podatkowy, czyli dokonać analizy struktury firmy celem optymalizacji podatkowej.

Cechy dobrego doradcy podatkowego

Najczęściej dobrego doradcę podatkowego znajdziemy z polecenia. Z racji, że jest to zawód szczególnego zaufania, musi wykazywać się szeregiem kompetencji – twardych i miękkich – potrzebnych w codziennym pełnieniu swojej funkcji, a ta, trzeba to wyraźnie zaznaczyć, jest odpowiedzialna, a wręcz kluczowa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Poniżej znajdziesz listę cech dobrego doradcy podatkowego:

  • Posiadanie wykształcenia wyższego;
  • Zdolność do pełnienia czynności prawnych i korzystania z praw publicznych;
  • Nieposzlakowana opinia;
  • Łatwość nawiązywania i utrzymywania kontaktów;
  • Zdolności matematyczne i analityczne;
  • Bardzo dobra pamięć;
  • Znajomość prawa krajowego podatkowego, administracyjnego, dewizowego, karnego skarbowego, egzekucyjnego w administracji oraz znajomość prawa podatkowego międzynarodowego i wspólnotowego.

Jak nabyć odpowiednie kwalifikacje?

Jeśli dana osoba zdobyła wyższe wykształcenie oraz posiada doświadczenie z zakresu wymienionych wyżej praw, musi pamiętać, że powinna stale aktualizować swoją wiedzę. Nieznajomość prawa szkodzi, a przecież reputacja jest kluczowa dla doradcy prawnego. Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu odbywa się poprzez zdanie dwuetapowego egzaminu (pisemnego i ustnego). Ponadto musi odbyć praktykę zawodową (w Polsce trwającą minimum 6 miesięcy). Dodatkowym plusem przemawiającym na korzyść osoby ubiegającej się o ten tytuł jest członkostwo w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego oraz habilitacja w zakresie nauk prawnych lub nauk ekonomicznych.

Z pewnością warto rozważyć swoją karierę i stale poszerzać kompetencje w zakresie doradztwa. Zawód ten, choć trudny, należy do kategorii przyszłościowych i wysoko cenionych.

Anna Ziemkiewicz

Anchor text – co trzeba wiedzieć?

Previous article

Gadżety i zestawy reklamowe do obuwia – skuteczny sposób na promocję firmy

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply