0

Każdy czasem potrzebuje gotówki. Życie pisze różne scenariusze i nierzadko potrafi zaskoczyć nieprzewidywanymi wydatkami. Kredyty gotówkowe przychodzą wtedy z pomocą – to aktualnie jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie w krótkim czasie potrzebnej sumy pieniędzy.

Kredyty gotówkowe i co trzeba o nich wiedzieć, czyli moje prawa jako kredytobiorcy

Mimo, że wiele osób korzysta z możliwości pożyczania pieniędzy, to jednak nie wszyscy są wciąż do tego przekonani – zupełnie niesłusznie. Wystarczy tylko być świadomym kredytobiorcą to znaczy wiedzieć o pewnych kwestiach, które wiążą się z zaciągnięciem takiego zobowiązania. Wtedy kredyty gotówkowe stają się naprawdę dobrym pomysłem, w razie gdy trzeba pożyczyć pieniądze.

Najważniejszą kwestią jest spłacanie kredytu. Każdą pożyczkę należy oddać i kredyty gotówkowe nie są wyjątkiem od tej reguły. Kredyt będzie oprocentowany i wartość ta będzie służyła do wyliczenia, jaką kwotę finalnie będziemy musieli zwrócić. Najbardziej popularna praktyka pokazuje, że kredyt taki zazwyczaj spłacany jest w miesięcznych ratach, ale ważne aby pamiętać, że jako kredytobiorca zawsze posiadamy prawo do spłaty całej wartości długu w każdym momencie istnienia zobowiązania.

Jednym z istotniejszych praw kredytobiorcy jest także ubieganie się o odroczenie terminu spłaty zawieszenie spłacania rat na kilka miesięcy. Są to mechanizmy, z których warto skorzystać, jeśli mamy problemy finansowe i spłacanie rat staje się dla nas problemem. Mamy wówczas prawo wydłużyć spłacanie kredytu tak, aby zmniejszyła się nasza miesięczna rata lub możemy prosić o zawieszenie spłaty na kilka miesięcy – o tyle wówczas wydłuży się nasz okres spłacania rat, ale pozostaną one wciąż takie same. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do naszego kredytodawcy.

Zawsze warto pamiętać o tych uprawnieniach zamiast zaprzestawać spłaty rat od tak – jeśli do tego dojdzie, instytucja, która pożyczyła nam pieniądze będzie mogła uruchomić dotkliwe w skutkach dla dłużnika procesy i mechanizmy.

Jak wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy?

Każdy kredytobiorca ma indywidualne potrzeby, które należy uwzględnić przy decydowaniu się na wzięcie kredytu gotówkowego. Pożyczanie pieniędzy tego rodzaju oferuje wiele instytucji jak choćby banki, jednak warto zapoznać się z kilkoma ofertami, ponieważ mogą się one od siebie różnić. Przede wszystkim musimy wiedzieć ile pieniędzy chcemy dostać i w ile czasu zamierzamy spłacać kredyt.

Najistotniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest oprocentowanie, ponieważ od niego zależy ile pieniędzy musimy zwrócić. Warto więc wybrać taki kredyt gotówkowy, który ten parametr będzie miał najniższy – dzięki temu mniej kosztować nas będzie zwrot zobowiązania. Warto też przyjrzeć się samym postanowieniom umownym regulującym prawa i obowiązki obydwu stron, w tym przypadku nasze i instytucji, która udziela nam kredytu. Choć w większości banki oferują standardowe warunki dla wszystkich zainteresowanych kredytami gotówkowymi to jednak dobrze jest mieć świadomość, jakie przysługują nam uprawnienia i do czego uprawniony będzie bank na przykład w momencie, gdy przestaniemy spłacać kredyt.

Anna Ziemkiewicz

Jak zmienić swoje życie?

Previous article

Wpływ koloru wnętrza na nasze życie

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply