0

Reklamy promujące nowe modele aut oraz rabaty na starsze roczniki motywują konsumentów do tego, by naruszyć swoje oszczędności i zakupić wymarzoną markę samochodu. Szeroki wybór pojazdów oraz przystępne ceny są dodatkowym magnesem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, banki uruchamiały linie kredytowe przeznaczone na kupno nowego lub używanego samochodu. To bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem pozwala zdobyć potrzebne środki przy niewygórowanych kosztach obsługi zobowiązania finansowego, często niższych niż oprocentowanie kredytów gotówkowych. Jedno natomiast jest pewne, że jeśli weźmiemy kredyt z głową to tego typu rozwiązanie będzie bardzo dobre.

Kredyt samochodowy – tańszy niż kredyt gotówkowy

Konsumenci, którzy decydują się na zakup auta finansowanego przez banki, chętniej w tym celu wnioskują o kredyty samochodowe niż gotówkowe. Te pierwsze, bowiem są tańszą opcją. Wynika to z faktu, że dany pojazd będzie stanowił również zabezpieczenie zobowiązania finansowego. Banki minimalizują w ten sposób ryzyko kredytowe, które wiąże się z ewentualnym niewywiązaniem się klienta z umowy kredytowej. Ponadto, jeśli kredytobiorca dysponuje wkładem własnym, oprocentowanie może zostać dodatkowo obniżone. Z drugiej strony, kredyty samochodowe są opłacalne, gdy będą to nowe lub kilkuletnie pojazdy. Im starszy model auta, tym mniejszą wartość przedstawia, jako przedmiot zabezpieczenia kredytu. Przykładowo, jeden z banków oferuje kredyt z oprocentowaniem nominalnym w skali roku na zakup nowego auta wynoszącym 5, 99%, wartość ta wzrasta do 7, 99% jeśli wiek pojazdu przekracza 6 lat.

Jak ubiegać się o kredyt samochodowy?

Podobnie jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego udzielanego przez banki, o kredyty samochodowe mogą aplikować osoby z odpowiednią zdolnością kredytową. Dlatego konieczne jest przedłożenie dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodów. Zanim jednak do tego dojdzie, w pierwszej kolejności należy wybrać model auta (nowe lub używane). Dopiero wówczas klient zostanie powiadomiony przez doradcę, jakie dokumenty dotyczące przyszłego środka lokomocji winien dostarczyć. Jako że pojazd staje się także zabezpieczeniem spłaty zobowiązania finansowego, nowy właściciel samochodu jest często zobligowany do wykupienia polisy AC. Wniosek o kredyt można wypełnić online lub udać się do najbliższej placów banku. Choć proces uruchamiania kredytu samochodowego wymaga nieco więcej formalności niż tradycyjny kredyt gotówkowy, jest znacznie łatwiej dostępnym produktem finansowym.

Anna Ziemkiewicz

System sześciu słoików. Czy warto tak oszczędzać?

Previous article

Dekorowanie pierwszego mieszkania: urocze i tanie pomysły.

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply