0

Portfele sprzętowe to niewielkie urządzenia, na których można przechowywać kryptowaluty. Pojawiły się w 2013 roku i bardzo szybko zapracowały na miano najbezpieczniejszych portfeli kryptowalutowych. Dziś możemy liczyć na unowocześnione wersje tych urządzeń. Są one bardziej funkcjonalne oraz ułatwiają codzienne płatności w walutach wirtualnych. W tym miejscu postaramy się omówić najważniejsze korzyści oferowane przez nowoczesne portfele sprzętowe.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

To bez wątpienia największy atut portfeli sprzętowych, za które są one tak cenione przez użytkowników. Są najbezpieczniejszą alternatywą przechowywania kryptowalut. Przez cały czas waluty cyfrowe znajdują się w środowisku offline, gdzie nie mogą stać się łupem hackerów. Połączenie portfela z siecią następuje tylko w sytuacjach realizowania płatności. Dodatkowo, urządzenie jest zabezpieczone kodem PIN, dzięki czemu, niepożądane osoby nie będą miały możliwości dostania się do zawartości portfela. Co więcej, te małe urządzenia nie rzucają się w oczy. Często są przyrównywane do pendrivów (zwłaszcza Ledger Nano S).

No dobrze, załóżmy jednak sytuacje, w której zgubimy lub uszkodzimy nasz portfel. Czy zgromadzone na nim środki przepadają? Absolutnie nie. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia przechodzimy proces konfiguracji, podczas którego należy zapisać seed złożony z 12 lub 24 losowych wyrazów. Jest to kopia zapasowa, którą można wykorzystać do odtworzenia portfela w innym miejscu. To kolejny dowód na to, że portfele sprzętowe są po prostu niezawodne i w stu procentach bezpieczne.

Duża dostępność portfeli sprzętowych

O ile początkowo użytkownicy z wielu krajów mieli ograniczony dostęp do portfeli sprzętowych, o tyle dziś jest on po prostu nieograniczony i w pełni swobodny. Popularne urządzenia możemy zakupić zarówno z oficjalnej strony internetowej producenta, jak również ze sklepów partnerskich. Plusem jest możliwość zakupu z darmową dostawą. Tutaj warto zwrócić uwagę na jedną, żelazną zasadę – zawsze kupujmy portfele sprzętowe ze sprawdzonego i potwierdzonego źródła i nigdy nie kupujmy urządzeń używanych.

A co z cenami? No cóż, tutaj musimy być przygotowani na spory wydatek, ponieważ najnowsze modele kosztują kilkaset złotych. Czy jest to dużo? To już kwestia poddawana ocenie przez każdego z nas. W tej cenie otrzymujemy gwarancję bezpieczeństwa dla naszych kryptowalut oraz urządzenie, które jest w stanie niezawodnie działać przez wiele lat. Na przestrzeni lat powstało wiele portfeli sprzętowych, ale tylko dwie marki odniosły globalny sukces: Ledger oraz Trezor T.

Wiele kryptowalut w jednym miejscu

Portfele sprzętowe oferują przenośną pamięć, na której można zapisać różne aplikacje do obsługi kryptowalut. W sumie, nowoczesne modele spokojnie radzą sobie z obsługą ponad stu różnych walut wirtualnych. To ogromne udogodnienie dla inwestorów, ale również dla osób, które codzienne wykonują płatności w różnych walutach cyfrowych. Co więcej, ta zaleta portfeli sprzętowych jest stale udoskonalana. Oprogramowanie urządzenia można stale aktualizować, dzięki czemu, wciąż zyskujemy dostęp do nowych funkcji oraz nowych kryptowalut.

Funkcjonalność nowoczesnych portfeli sprzętowych

Dużo poprawiło się również w aspekcie funkcjonalności tych urządzeń. O ile pierwsze modele nie sprzyjały szybkim i wygodnym płatnościom, o tyle nowoczesne portfele sprzętowe są pod tym względem bardzo zaawansowane. W każdej chwili możemy je bowiem połączyć z komputerem lub urządzeniem mobilnym z pomocą kabla USB lub systemu Bluetooth. Na urządzeniu, do którego podłączany jest portfel, instalujemy nowoczesną aplikacje menagera. Z pomocą programu będziemy mogli instalować nowe aplikacje oraz dodawać do portfela nowe kryptowaluty.

Z poziomu menagera można również wykonywać płatności kryptowalutowe. Dzięki temu, jesteśmy w stanie płacić nie tylko przez Internet, ale również w punktach stacjonarnych. Zmiany wprowadzone w nowoczesnych portfelach sprzętowych sprawiły zatem, że stały się one niezwykle praktycznym oraz funkcjonalnym sposobem na przechowywanie kryptowalut. Nie dziwi zatem fakt, że już ponad milion użytkowników zdecydował się na zakup takiego urządzenia.

Prosta i bezproblemowa obsługa

Pierwsze modele portfeli sprzętowych wymagały podstawowej wiedzy z zakresu technologii blockchain, jednak przejrzysta instrukcja sprawiała, że nawet osoby początkujące mogły sobie bez trudu poradzić z tą operacją. Dzisiaj, portfele sprzętowe prowadzą użytkownika za rękę przez cały proces konfiguracji, instalowania oprogramowania, a także dodawania kryptowalut. Dołączony do portfela menager sprawia, że obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i nie sprawi trudności użytkownikom. Pozytywne opinie zaświadczają również, że portfele sprzętowe są niezawodne. A jeśli trafi się wadliwy egzemplarz? Bez obaw, renomowane marki udzielają wieloletniej gwarancji.

Czy warto korzystać z nowoczesnych portfeli sprzętowych?

Zdecydowanie tak, to obecnie najlepszy sposób, aby zapewnić swoim kryptowalutom stuprocentowe bezpieczeństwo. To niewielkie urządzenia o wielkich możliwościach. Można tu przechowywać ponad setkę różnych walut cyfrowych, łączyć się bezprzewodowo z innymi urządzeniami, a także realizować szybkie płatności w dowolnym miejscu i czasie. Portfele sprzętowe są w pełni odporne na próby włamania, dzięki czemu, zawsze możemy być spokojni o środki zdeponowane w tym miejscu.

Drobną wadą na pewno jest wysoka cena. Za nowoczesne portfele sprzętowe trzeba bowiem zapłacić kilkaset złotych. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie korzyści, a także niezawodną pracę na przestrzenie wielu lat, jest to dobra inwestycja długoterminowa. Portfel sprzętowy szczególnie dobrze sprawdzi się w ręku inwestorów, którzy posiadają na swoim koncie dużo kryptowalut o wysokiej wartości. Do najnowocześniejszych portfeli sprzętowych zaliczymy dzisiaj dwa urządzenia: Trezor model T, a także Ledger Nano X. Portfele te miały swoją premierę w 2019 roku.

Anna Ziemkiewicz

Jak wykorzystać pustą przestrzeń nad łóżkiem?

Previous article

Zlewozmywak narożny czy klasyczny? Jaki wybór będzie najlepszy?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Inwestycje