0

Optymalne ciśnienie w oponach rowerowych to absolutna podstawa. Ważne jest to, aby kontrolować omawiany parametr – stan opon należy sprawdzać regularnie, nie tylko przed wyruszeniem w trasę! Warto wiedzieć, że im mniej ciśnienia w oponach, tym większy opór toczenia. Przekłada się to na cięższą jazdę. Pokonywanie kolejnych kilometrów może okazać się nie lada wyzwaniem. Zbyt wysokie ciśnienie w kołach roweru również nie jest wskazane. Może ono doprowadzić nawet do pęknięcia ogumienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Dlaczego ciśnienie opon w rowerze jest tak ważne?

Niejedna osoba zastanawia się, ile powietrza w rowerze jest wymagane do tego, aby jazda była bezpieczna i komfortowa. Wszystko zależy od typu posiadanego ogumienia, a więc nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mogłoby się wydawać, że tylko zbyt miękka opona zmniejsz wygodę jazdy, jednak nie jest to prawdą. Bardzo często po maksymalnym napompowaniu kół wydaje nam się, że jest to stan idealny. Szybko jednak okazuje się, że jest inaczej. Przesadnie twarde opony sprawiają, że rower podskakuje na najmniejszych nierównościach. Ciśnienie w rowerze należy utrzymywać na odpowiednim poziomie przez cały okres eksploatacji pojazdu. W innej sytuacji może dojść nie tylko do uszkodzenia opon, ale również komponentów jednośladu m.in. obręczy.

Jakie ciśnienie w oponach rowerowych jest zalecane?

To, ile bar w rowerze jest zalecane zależy od informacji znajdujących się na oponach. Najprościej więc sprawdzić zalecenia producenta, tak aby mieć pewność, że koła nie są zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Czasami może jednak zdarzyć się tak, że na ogumieniu nie znajdziemy żadnych informacji. W takim przypadku pozostaje jedynie studiowanie poradników lub skorzystanie z doradztwa fachowców. Ciśnienie w oponach roweru należy sprawdzać dwa-trzy razy na tydzień, szczególnie jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany.

Więcej na ten temat przeczytasz na https://antymateria.com/jak-dobrac-odpowiednie-cisnienie-w-oponach-roweru/

Jak dobrać właściwe ciśnienie w oponie rowerowej?

Niejeden cyklista nie ma pojęcia, jakie ciśnienie w rowerze będzie odpowiednie. Poniżej przedstawiono orientacyjne wartości, które mogą okazać się pewną wskazówką.

  • Rowery miejskie – od 2,5 do 5 bar,
  • Rowery górskie – od 1,4 do 2,5 bar,
  • Rowery szosowe – od 5 do 9 bar,
  • Rowery crossowe – od 2,5 do 5,5 bar,
  • Rowery trekkingowe – od 2,5 do 5,5 bar,
  • Rowery fatbike – od 0,5 do 2 bar.

Oczywiście podstawą jest stosowanie się do zaleceń producenta. Ciekawym jest, że ciśnienie w pojazdach szosowych może wynosić nawet 15 bar!

Anna Ziemkiewicz

Jak wybrać zgrzewarkę impulsową?

Previous article

Dlaczego warto zdecydować się na komputery poleasingowe Warszawa?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply