0

Ludzie często narzekają na monotonię, na powtarzalność każdego dnia i szarzyznę życia. Gdy ich spytasz, co u nich słychać, z reguły odpowiadają „po staremu”, lub „stara bieda”, albo innymi słowami w podobnym tonie. Na ogół nie przychodzi im do głowy, że to przede wszystkim od nich samych zależy, jak wygląda ich codzienność.

Oczywiście łatwo jest zrzucić winę za swoje nieudane, w naszym mniemaniu, życie, na kogoś innego – na przykład na rodzinę, sąsiadów, znajomych, czy nawet na całe swoje otoczenie. Jednak to my sami jesteśmy autorami własnego życia i to my dokonujemy takich, a nie innych wyborów każdego dnia. Jeśli nasze wybory są zawsze takie same, to nic dziwnego, że nasze życie jest monotonne i bezbarwne.

Aby zmienić swoje życie, wystarczy zacząć zmieniać siebie. Można zacząć od zmiany swojego zachowania oraz zmiany drobnych przyzwyczajeń. A gdy nauczymy się zmieniać drobiazgi, z czasem okaże się, że potrafimy zmieniać swoje nałogi, przekonania i wszelkie szkodliwe programy, które wkodowane są w nasze umysły. A gdy już zmienimy swoje zachowania, przekonania i programy, które nam nie służą, na takie, które bardziej nam odpowiadają, nagle zauważymy, że nasze życie zmieniło się diametralnie. Wtedy też lepiej rozumiemy, że nie musimy wcale robić tego wszystkiego, co robią inni, jeśli nie sprawia nam to przyjemności, ani żadnej satysfakcji. Nie musimy też wcale zachowywać się tak jak inni, skoro nie jest to zgodne z naszą naturą.

Każdy ma inną osobowość, posiada odmienne zainteresowania i talenty. W związku z tym, każdy może przejawiać radość życia w całkowicie odmienny sposób. Róbmy zatem to, co nas interesuje, podążajmy własną ścieżką i bądźmy sobą. Taka postawa zaowocuje o wiele większą satysfakcją, niż bierne naśladowanie innych. Robienie czegoś tylko dlatego, że robią to inni, nigdy nie przyniesie nam zadowolenia. Powtarzanie ciągle tych samych zajęć, jeśli nie mamy do nich przekonania, też nas nie uszczęśliwi. W ogóle powielanie starych wzorców nie prowadzi ani do rozwoju, ani do satysfakcji.

Jeśli każdego dnia powtarzamy te same czynności, domowe „rytuały”, wynikające z przyzwyczajeń i nałogów, chodzimy ciągle tymi samymi ulicami, jemy ciągle to samo na śniadanie, zawsze chodzimy podobnie ubrani, spotykamy się ciągle z tymi samymi ludźmi i ciągle tak samo narzekamy, to nic dziwnego, że nasze życie wygląda stale tak samo. Jeśli jednak stopniowo zaczynamy zmieniać przyzwyczajenia, to i nasze życie stopniowo ulega zmianie. Im bardziej my się zmieniamy – tym bardziej zmienia się nasze życie i nasza świadomość.

Anna Ziemkiewicz

ULGA NA START ZUS – dla kogo? Obowiązki, zalety, wady

Previous article

Kredyty gotówkowe – jak wybrać dla siebie?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Porady