0

Jeśli osiągasz dochód, zobowiązany jesteś do rozliczenia podatku. Raz w roku – na początku nowego roku kalendarzowego – niezbędne jest rozliczenie PIT. Pamiętaj, że obowiązek ten spoczywa na Tobie bez względu na to, jakie jest Twoje źródło dochodu. Tyczy się to zarówno najbardziej popularnych umów o pracę, umów zlecenie, jak i umów o dzieło. Wiele osób pyta jak rozliczyć PIT, a także i czym pamiętać, wypełniając zeznanie podatkowe.

1.Kto ma obowiązek złożyć deklarację PIT?

2.Czy formularz PIT można wypełnić przez Internet?

  1. Czy wypełnienie deklaracji PIT samodzielnie to dobry wybór?
  2. Czy formularz PIT musi zawierać świadczenia z FGŚP?

Kto ma obowiązek złożyć deklarację PIT?

Jeśli osiągane przez Ciebie przychody podlegają opodatkowaniu w PIT 37, musisz pamiętać o zeznaniu podatkowym. Tyczy się to wszystkich, którzy uzyskali przychody, pracując zarówno na etacie, jak i na umowie zlecenie. Jest on przeznaczony dla wszystkich, którzy osiągnęli dochód również z działalności gospodarczej. To także dokument, po który muszą sięgnąć osoby otrzymujące PIT 11 od swojego pracodawcy. Do Urzędu Skarbowego trafia on za pośrednictwem płatnika. Znajdują się w nim wszystkie dane dotyczące dochodów ze stosunku pracy. UWAGA: PIT o numerze 37 nie jest przeznaczony do rozliczania przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku sięgnąć należy po PIT 28. Z kolei PIT 36 przeznaczony jest dla przychodów opodatkowanych według skali podatkowej.

Czy formularz PIT można wypełnić przez Internet?

Niezależnie od tego, czy rozliczasz się z tytułu stosunku pracy, tytułu działalności gospodarczej czy z tytułu praw autorskich, ministerstwo finansów dało Ci do ręki niezwykle wygodne narzędzie. Co więcej, obecnie tak naprawdę nie trzeba samodzielnie wypełniać żadnego formularza. Dane dotyczące Twoich przychodów, wysokości dochodu i odprowadzonych zaliczek trafiają do systemu automatycznie. Oczywiście fachowcy zalecają, aby zawsze je zweryfikować, a jeśli są błędne, wprowadzić korektę. Jeśli są prawidłowe, nie musisz robić nic – system automatycznie zatwierdzi formularz. Urząd Skarbowy w pełni akceptuje takie rozwiązanie. Twój e-PIT to rozwiązanie, które naprawdę zasługuje na uwagę.

Czy wypełnienie deklaracji PIT samodzielnie to dobry wybór?

Podatki są tym, czego nie lubi nikt z nas. Niestety, nie da się ich uniknąć. Wiele osób zastanawia się, czy samodzielne rozliczenie się z fiskusem to dobry pomysł. O ile pracujesz w jednym zakładzie pracy i nie masz żadnych rozliczeń, z pewnością sobie z tym poradzisz. Sytuacja komplikuje się jednak wówczas, gdy w zeznaniu rocznym PIT musisz ująć więcej niż jedną pozycję. Wypełnienie takiej deklaracji podatkowej może być dla wielu osób zbyt trudne. Wówczas można skorzystać z pomocy osób świadczących usługi w tym zakresie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również program PIT, który jasno wskazuje jakie dane należy wpisać w konkretne miejsca.

Czy formularz PIT musi zawierać świadczenia z FGŚP?

Mnóstwo osób pyta, czy świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych również muszą trafić do deklaracji PIT. Pamiętaj, że wszystkie pieniądze, jakie dostaniesz od pracodawcy będą ujęte w formularzu PIT 11. Pieniądze z FGŚP rozliczane są w części D formularza. Umieszcza się je w rubryce, która nazwana została „źródła przychodów niewymienione w wierszach od 1 do 4”.

Każdy z nas musi co roku pamiętać o podatku dochodowym. Złożenie deklaracji podatkowej jest w przypadku osób osiągających dochody po prostu obowiązkowe. Niezależnie od tego, czy zarabiasz na działalności gospodarczej czy pracy nakładczej, do Urzędu Skarbowego musi trafić Twoje zeznanie roczne. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest wysoką karą i może generować niemałe problemy. W naszym kraju dochody podlegające opodatkowaniu to te uzyskiwane na mocy różnych umów.

Anna Ziemkiewicz

Beflexan – skuteczna maść na ból stawów

Previous article

Jak otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply