0

Coraz większa liczba Polaków zarabia więcej pieniędzy niż konsumuje w danym miesiącu. Ludzie postawieni w takiej sytuacji zaczynają coraz mocniej myśleć o zabezpieczeniu na przyszłość dla siebie i swoich bliskich. Wydawać by się mogło, że tego typu problemy są dosyć błahe. W końcu co to za problem – nadwyżka pieniędzy, zawsze można trzymać ją w przysłowiowej skarpecie(czyli najczęściej na koncie bankowym). Tutaj pojawia się problem inflacji, która sprawia, że jeśli pieniądz na siebie nie zarabia to traci swą wartość. W związku z tym jak sprawić aby na siebie zarabiał?

Inwestowanie standardowo dzieli się na bardziej i mniej ryzykowne. Do mniej ryzykownych inwestycji, które w zasadzie można nazwać oszczędzaniem, a nie inwestycją należą takie instrumenty finansowe jak lokaty czy obligacje. Obligacje emitowane przez skarb państwa są najbezpieczniejszym instrumentem finansowym, który do tej pory powstał. Państwo jest niewypłacalne jedynie w momencie bankructwa, co wiążę się z tym, że mamy pewny zysk – określony przed kupnem obligacji. Oprócz państwa obligacje mogą emitować także inne podmioty – tutaj jak łatwo się domyślić jest już trochę bardziej ryzykownie – w zależności od prawdopodobieństwa bankructwa danego podmiotu. Oprócz obligacji stosunkowo bezpieczne są też lokaty bankowe, których oprocentowanie również jest znane już przed przystąpieniem do zawarcia umowy o założenie danej lokaty. Bezpieczeństwo takiego sposobu oszczędzania jest zależne od wiarygodności banku.

Do bardziej ryzykownych możliwości inwestowania należą akcje i fundusze inwestycyjne. W tych instrumentach finansowych nie znamy oprocentowania, a zysk jest zależny jedynie od aktualnie panującej koniunktury. Wszystko jest zależne od pozostałych inwestorów i od tego jak prosperuje dane przedsiębiorstwo(w którego akcje zamierzamy inwestować) lub od umiejętności inwestycyjnych danego funduszu. Aby zacząć w ten sposób inwestować dobrze byłoby się zaznajomić co najmniej z podstawowymi prawami ekonomicznymi, ponieważ w przeciwnym wypadku – zamiast zyskiwać stracimy sporą sumę pieniędzy. Z drugiej strony równie dużo można zyskać. Podsumowując – jeśli chcielibyśmy uzyskać pewny, ale stosunkowo mały dochód powinniśmy ograniczyć się do obligacji oraz lokat. Natomiast jeśli lubimy ryzyko – warto jest zacząć kształcić się np. w kierunku inwestowania w akcje. Zazwyczaj najskuteczniejszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja źródeł dochodu. Dzięki niej w przypadku nietrafionej inwestycji stracimy jedynie część swoich pieniędzy.

Anna Ziemkiewicz

Wpływ koloru wnętrza na nasze życie

Previous article

Wieczór panieński nie musi być nudny! Poznaj najciekawsze propozycje na organizację tego wieczoru.

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Inwestycje