Coraz chętniej korzystamy z możliwości, jakie oferuje nam tzw. e-learning. Liczba usługodawców nauczania zdalnego z każdym rokiem wzrasta. Rośli też liczba chętnych na tego typu edukację. Czy nauczanie na platformach e-learningowych może wyprzeć tradycyjne formy nauki?
Czynniki wzrostu nauki na platformach e-learningowych
Przed laty nauka za pośrednictwem Internetu była czymś nieosiągalnych. Aczkolwiek, istniały formy edukacji zdalnej, np. poprzez naukę korespondencyjną lub kursy języków obcych za pomocą kaset magnetofonowych. Jednak te metody nauki nie zyskały tak szerokiego grona entuzjastów, jak e-learning. Z czego więc wynika sukces nauczania przez Internet?
Pierwszym czynnikiem, który wpłynął na sukces nauki na platformach edukacyjnych, jest jego łatwość dostępu. Żyjemy w czasach, kiedy wszystko jest załatwiane szybko. Decyzje zakupowe również podejmujemy pod wpływem impulsu. Z tego powodu, łatwość i szybkość dostępu do narzędzi edukacyjnych, wpłynęły na rozwój tej gałęzi usług edukacyjnych.
Kolejnym czynnikiem wzrostu jest rozwój interfejsu platform służących do nauki zdalnej. Intuicyjność użytkowania, łatwość w zapisywaniu danych i wracania do lekcji w dowolnym momencie, sprawiły, że nauka łatwo dostępna. Edukacja na wyciągnięcie ręki umożliwiła zdobywanie wykształcenia młodym matkom, seniorom oraz osobom, które pragną się przekwalifikować. Dzięki możliwości uczenia się o każdej porze dnia i nocy nauka okazała się być dostępna dla szerokiego grona zainteresowanych osób.
E-learning szansą na rozwój zawodowy
Platformy do nauki zdalnej oferują nie tylko zdobycie wyższego wykształcenia. E-learning oferuje również wiele kursów zawodowych, biznesowych oraz warsztatów z zakresu miękkich umiejętności. Jeżeli czujesz, że do osiągnięcia awansu brakuje Ci tylko szkolenia np. z zakresu zarządzania zespołem lub pragniesz w wolnym czasie nauczyć się języka portugalskiego, platformy e-learningowe są dla Ciebie.
Wiele przedsiębiorstw zainwestowało we własną strukturę e-learningową, dzięki czemu ich pracownicy mają stały dostęp do wiedzy oraz mogą się rozwijać w dowolnym kierunku. Oferowanie dostępu do platformy z kursami online, staje się w dzisiejszych czasach podstawowym bonusem do wynagrodzenia pracownika. Specjaliści od HR zdają sobie sprawę, że w warunkach dynamicznych zmian, pracownik, który ciągle zdobywa nowe umiejętności, będzie w stanie lepiej zaadoptować się do zmian. Pracodawcy wiedzą, że edukacja pracowników jest kluczem do ich własnego sukcesu.
E-learning niesie również korzyści pod względem minimalizowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązkowe szkolenia z zakresu, chociażby BHP, były sporym wydatkiem dla przedsiębiorców. Dzięki wprowadzeniu oferty szkoleń online, koszty te znacząco zmalały, a firmy mogą przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na dalszy rozwój swojej działalności.
Zagrożenia związane ze zdalnym nauczaniem
Korzyści, z poszerzenia oferty edukacyjnej online są ogromne. Niemniej musimy pamiętać również o zagrożeniach, na które można natrafić. Jednym z głównych zagrożeń są nieuczciwi dostawcy usług edukacyjnych. Przed zakupem szkolenia lub warsztatów, upewnijmy się, że dostawca usług ma uprawnienia do prowadzenia swojej działalności i czy szkoleniowcy są znani w swojej branży z osiągnięć, jakim się szczycą.
Z e-learningiem wiąże się również zagrożenie poluzowania więzi społecznych. Zdobywanie edukacji w sposób tradycyjny ma jedną niewątpliwą zaletę – buduje społeczność. Wspólne prowadzenie projektów, wymiana poglądów oraz wzajemne poznanie to elementy, o które trudno podczas zajęć online. Dodatkowo nie wszystkie osoby odnajdą się podczas spotkań z wykładowcą w sieci. Dla niektórych kontakt z żywą osobą jest niezastąpioną i integralną częścią zdobywania wiedzy.
Podsumowując, nauka online wydaje się być świetnym uzupełnieniem stacjonarnej oferty edukacyjnej. Mimo swoich zalet, w najbliższych lata nie zastąpi całkowicie tradycyjnych sposobów nauczania. Niemniej może śmiało funkcjonować jako rozwiązanie alternatywne.
Comments