0

Każdy przedsiębiorca, który rejestrował po raz pierwszy własną firmę, doskonale zdaje sobie sprawę, że najtrudniej jest zacząć. Zanim jeszcze zaczniemy uzyskiwać przychody z działalności gospodarczej, będziemy musieli ponieść masę kosztów. A dla przeciętnego zjadacza chleba często są one zabójczo wysokie. Na szczęście, z pomocą przychodzą Urzędy Pracy oraz Unia Europejska, oferując młodym dofinansowanie do własnej działalności. Gdzie ich szukać i jak korzystać z takich dotacji?

Sprawdź programy regionalne

Każde województwo posiada swój własny program regionalny, w ramach którego dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządów terytorialnego udzielane są dotacje. Należy jedynie sprawdzić pulę pieniędzy do wydania oraz wpisać się w kryteria oferowane przez konkursy. Nie ma bowiem tak, że program operacyjny oferujący dofinansowanie robi to za darmo. Celem nadrzędnym Unii Europejskiej jest bowiem nie tylko wspieranie przedsiębiorczości, ale także wspieranie zrównoważonego rozwoju, czyli takiego który nie będzie negatywnie wpływał na środowisko naturalne. W pierwszej kolejności są więc finansowane działania skierowane na miejsca pracy dla niepełnosprawnych czy wpływające na zwiększenie efektywności budynków.

Dofinansowanie czy pożyczka

W perspektywie 2007-2013 Unia Europejska oferowała młodym przedsiębiorcom liczne wsparcia na założenie działalności gospodarczej. Pieniądze inwestowane były również w innowacyjne pomysły i technologie. Dziś, w perspektywie 2014-2020 odchodzi się od tego rozwiązania na korzyść kredytów i pożyczek unijnych. W takich programach jak JEREMI czy JESSICA można znaleźć oferty korzystnych kredytów dla młodych przedsiębiorców, z niskim oprocentowaniem i często bez odpowiednich zabezpieczeń czy wkładu własnego. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie dysponuje gotówką przy zakładaniu własnego biznesu.

Sprawdź swój Urząd Pracy

Pożyczki dla osób zakładających własną działalność gospodarczą oferowane są również przez Urzędy Pracy. Tutaj obowiązują oczywiście pewne zasady decydujące, kto w pierwszej kolejności, i czy w ogóle, takie wsparcie uzyska. Po pierwsze, musimy posiadać status osoby bezrobotnej i w okresie, w którym ten status mieliśmy, nie możemy odmówić podjęcia żadnej propozycji pracy. Niektóre Urzędy Pracy oferują dofinansowania osobom, które nie znalazły zatrudnienia przez minimum 12 miesięcy oraz w okresie ostatniego roku nie prowadziły innej działalności gospodarczej. Jednak, tak naprawdę, wszystko zależy od danego Urzędu Pracy i to na ich stronach należy szukać informacji o warunkach, jakie trzeba spełnić, by uzyskać dofinansowanie.

Anna Ziemkiewicz

Dlaczego warto prowadzić bloga na stronie firmy?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply