0

Zakładanie spółki wymaga wcześniejszych przygotowań. Ta forma prowadzenia działalności interesuje coraz więcej osób, natomiast warto poznać jej cechy, aby ocenić, czy faktycznie jest to dla nas najlepszy wybór.

Zakładanie spółki – podstawowe informacje

Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na zakładanie spółki Wrocław, ponieważ jest to jeden z najprostszych wyborów. Mogą ją założyć osoby fizyczne, osoby prawne, a także właściciele firm. W tym ostatnim przypadku mogą się oni rozliczać indywidualnie z podatków. W dodatku, jeśli w ciągu roku nie osiągniemy dwóch milionów euro rocznie, to możemy prowadzić jedynie uproszczoną księgowość. Jeśli chodzi o wady, to do tych zaliczyć powinniśmy odpowiedzialność zbiorową za podejmowane decyzje. Nawet jeśli to nasz wspólnik zawinił, my również zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności.

Upadłość firmy – kiedy ją zgłosić?

Zasadniczo definicja w tym wypadku jest bardzo krótka. Spółka jest niewypłacalna, jeżeli utraciła ona zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Jak widać, nie jest to jednak definicja konkretna, pozostawia nam ona sporo do interpretacji. W którym bowiem momencie możemy mówić o stanie niewypłacalności? Musimy bowiem wiedzieć, że to, że spółka nie spłaca zobowiązań, nie oznacza jeszcze, że jest ona niewypłacalna. W tym wypadku musi zaistnieć charakter trwałości. Dokładniej rzecz ujmując, upadłość firmy Wrocław ogłośmy dopiero w momencie, gdy w długim okresie nie jesteśmy w stanie spłacić naszych wierzycieli.

Rodzaje spółek

Wyróżniamy następujące rodzaje spółek:

  • Cywilna – jest to umowa cywilnoprawna między wspólnikami. Niektórzy mówią wręcz, że jest to spółka wyłącznie z nazwy
  • Prawa handlowego – regulowana jest przepisami Kodeksu spółek handlowych. Są to spółki: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Jawna – może założyć ją osoba fizyczna lub prawna. Spisujemy umowę, w której zawieramy kompetencje wspólników. Wszyscy odpowiadają za zobowiązania swoim majątkiem
  • Z ograniczoną odpowiedzialnością – stanowi oddzielny byt, nie jest tożsama ze wspólnikami
  • Komandytowa – zakładają ją najczęściej wspólnicy, którzy mają różny poziom możliwości finansowych – któryś wspólnik wnosi znacznie większy wkład

Czy potrzebna jest kancelaria prawna?

Jeśli planujemy rozpoczęcie własnego biznesu, ale nurtują nas wątpliwości na tle prawnym, to polecamy rozmowę ze specjalistą. Czasami lepiej jest wydać pieniądze na spotkanie z ekspertem w danej dziedzinie niż działać po omacku i narazić się na wysokie kary finansowe, wynikające z popełnionych błędów. Pamiętajmy bowiem, że nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia nas z ich przestrzegania.

Mamy nadzieję, że wiesz już więcej na temat spółek. To ciekawy rodzaj prowadzenia działalności i jak widać ma wiele odnóg. W razie wszelkich wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą. On rozwieje nasze wątpliwości wskaże najlepszy rodzaj spółki w przypadku naszej działalności oraz sytuacji prywatnej.

Anna Ziemkiewicz

Przewodnik po kryptowalutach dla początkujących

Previous article

Anchor text – co trzeba wiedzieć?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply