0

Większość osób zaczyna swoją karierę zawodową podczas studiów. Studenci pilnie przeglądają wtedy wszelkie tablice ogłoszeniowe, szukając pierwszych, częściej dorywczych zajęć. Jednym słowem – chcą dorobić. Jakie zajęcia są najczęściej wybierane przez studentów? Na co najczęściej decydują się młodzi?

Fast food, kina, kasjer – sprzedawca

Studenci często wykorzystują wakacje, by dorobić na miesiące akademickie, lub na wakacyjny wyjazd. Niektórzy decydują się wtedy na pracę jako kasjerzy lub pomocnicy na kuchni w fast foodach, budkach z jedzeniem, czy w mniejszych restauracjach i barach. Wszystkie te zajęcia łączy kilka cech. Po pierwsze zwykle jest w okolicy zamieszkania studenta. Po drugie jest prosta – zazwyczaj to ciąg powtarzalnych czynności. Po trzecie wymaga w miarę szybkiego wykonania.
Wypłata oscyluje w pobliżu najniższej krajowej, jednak w przełożeniu na 2 lub 3 miesiące pracy może to być koło 6 – 9 tysięcy.

Sprzątanie

To dość popularne zajęcie w okresie wakacyjnym, gdy ośrodki wypoczynkowe szukają dodatkowych rąk do zmywania i sprzątania po wczasowiczach. Wiele osób żartuje ze “zmywaka” jako pracy, ale jest to jakby nie patrzeć dobre źródło pieniędzy, nawet na miesiąc. Poza tym żadna praca nie hańbi.

Ulotki

Każdy nie raz, nie dwa spotkał młodych ludzi, spacerujących po pełnych ludzi miejscach, roznoszących ulotki. Cóż można się skarżyć na taką formę reklamy, bo większość ulotek ląduje w koszach. Ale czasami nadal działa. Na czym korzystają firmy reklamowe, miejsca, które wybrały tą formę promocji i studenci. Roznoszenie ulotek to dobra praca dla studenta, choć wymagająca. Trzeba dość dużo się nachodzić i mieć nadzieję, że choć część ludzi nie wyrzuci ulotki od razu, do kosza obok Ciebie.

Copywriting

Copywriting, czyli pisanie tekstów SEO – do wyszukiwarek, to dobra opcja dla studentów mających lekkie pióro. Takie teksty zwykle nie są wymagające i wystarczy dosłownie kilka minut poszukania informacji, by coś napisać. Zarobki są tu niestety trudne do określenia – wszystko zależy od tego jak dobrze idzie Ci pisanie, ile zostanie ci zaoferowane za dany tekst i ile zleceń dostaniesz. Jednak nie zniechęcaj się tym. Dzisiaj dużo osób i firm potrzebuje copywriterów.

Przepisywanie

Studenci mają to do siebie, że potrzebna im jest umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze. Dlaczego więc nie skorzystać z tego zarobkowo? Coraz więcej tekstów przenoszonych jest na format cyfrowy. Jednak nie każdemu chce się przepisywać notatek, czy innych rękopisów albo druków. Wolą to zlecić innym. Przepisywanie takich tekstów czy spisywanie nagrań może być bardzo dobrym pomysłem na pracę dla studenta. Niezbyt wymagająca, prosta, dostępna w trybie zdalnym. Nic tylko przepisywać.

Płatne praktyki

Konieczność, która czeka każdego studenta – praktyki. Nie musisz jednak traktować tego jak smutną konieczność na studiach. Możesz wykorzystać fakt, że jesteś studentem i poszukać dodatkowo płatnych praktyk. Możliwe, że nie będą one istną żyłą złota, ale dadzą ci coś cenniejszego – doświadczenie. Doświadczenie, które pomoże ci w przyszłości.

Anna Ziemkiewicz

Ubrania, które warto przymierzyć przed zakupem

Previous article

Co to jest eCommerce?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply