0

Wolność jest jedną z najbardziej cenionych wartości wśród współczesnych ludzi. Żyjemy w świecie materialnym, także ta wartość w wielkim stopniu jest zależna od stanu finansowego naszego konta. Jak osiągnąć wolność finansową, dzięki której będziemy mogli żyć, tak jak chcemy, bez żadnych zobowiązań? Poznaj 4 sposoby, które przybliżą Cię do tego celu.

Rozwijaj się

Podobno człowiek powinien rozwijać się przez całe życie. W zupełności się z tym zgadzam. Jedyną pewną w życiu jest zmiana. Jeżeli nie będziesz przygotowany na nią, to będziesz w tyle wraz z innymi. Będąc w tyle, nie masz szans na wolność finansową. Na czym polega rozwijanie się? Jest to inwestowanie w siebie, w swój rozwój, umiejętności. Zastanów się jaka umiejętność by Ci się przydała. Może masz swoją firmę, gdzie tłumaczysz różne dokumenty i nie tylko. A co gdyby rozbudować swoją działalność i zarabiać więcej pieniędzy? Wystarczyłoby nauczyć się następnego języka i stworzyć nową ofertę. Innym powodem na to, aby rozwijać się, jest możliwość zarabiania poza pracą, po godzinach. W tym celu wystarczy nauczyć się jakieś umiejętności i świadczyć drobne usługi. Kto wie, może przyniesie Ci to większe korzyści niż praca na etacie? A jak już tak bardzo zależy Ci na bezpiecznej pracy, to możesz pójść na szkolenie, które podniesie Twoje kwalifikację. Dzięki temu możesz ubiegać się o podwyżkę, bądź znaleźć lepiej płatną pracę. Jak widzisz, powodów do samorozwoju jest wiele. Obecnie poza tradycyjnymi książkami, możesz uczyć się przez internet, co pozwoli zaoszczędzić Ci czas.

Inwestuj w przeróżne dobra.

Co odróżnia bogatych od biednych? Bogaci inwestują, a biedni trzymają pieniądze w skarpecie. Pamiętaj, że trzymany pieniądz w przysłowiowej skarpecie, traci swoją wartość. Dzieje się to przez zjawisko zwane inflacją. Możliwości inwestowania jest wiele i wcale nie trzeba mieć kilkunastu tysięcy na koncie, aby zainwestować. Każdy zaczynał od czegoś małego. Możesz inwestować w domeny internetowe i to nie wychodząc z domu. Wystarczy zarejestrować się na giełdzie domen. Klasyczna zasada brzmi: kupić taniej, sprzedać drożej. Wymagające większego kapitału na pewno są inwestycje w grunty i nieruchomości. Jednak jest to najprostsza droga do tego, aby osiągnąć wolność finansową. Inwestując w nieruchomości, masz wiele możliwości. Możesz kupić mieszkanie na wynajem długoterminowy, krótkoterminowy, robić flipy… wszystko zależy od Twoich chęci. Inwestowanie w dobra, takie jak złoto, jest zawsze na czasie. Nie jest to skomplikowane działanie, dlatego wiele osób się decyduje na to. Oprócz tego istnieje rynek walut, tak zwany forex, który też jest formą inwestycji. Ostatnim podanym przeze mnie przykładem, który może przybliżyć Cię do wolności finansowej, jest inwestowanie na giełdzie. Jest wiele książek, kursów i mentorów, którzy przekażą Ci swoją wiedzę i naprowadzą Cię na drogę prawdziwego inwestora.

Automatyzuj swoje biznesy.

Niech Twój biznes zarabia na Ciebie nawet wtedy, gdy Ty śpisz. Tylko wtedy nie będziesz niewolnikiem swojego biznesu. A taka firma na pewno przybliży Cię do wolności finansowej. Zatrudnij zespół, któremu ufasz i kogoś, kto pokieruje tym wszystkim, kiedy Ty będziesz zajmować się czymś innym. Nie dość, że nie będziesz musiał zajmować się biznesem, a on będzie tworzył pieniądz, to zaoszczędzić wiele czasu. A czas to pieniądz. Co chce przekazać? Możesz w wolnym czasie tworzyć kolejne źródło dochodu.

Naucz zarządzać się pieniędzmi.

Punkt oczywisty, ale dla wielu nie zrozumiały. Bez podstaw zarządzania pieniędzmi będziesz je, tak po prostu, tracić. Niestety. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu. Zespół pracujący nad reklamami zbudowany jest z grona specjalistów, z różnych dziedzin. Media społecznościowe zasypują nas promocjami. Jesteśmy zasypywani bodźcami, aby dokonać zakupu. Podstawy tej wiedzy dadzą Ci przewagę nad Twoim budżetem. Znajdziesz więcej pieniędzy na inwestycję, na kształcenie się. Zaplanujesz dzięki temu idealnie na przykład zakup samochodu i utrzymasz budżet w ryzach.

Każdemu z nas marzy się wolność finansowa, ale by ją osiągnąć musimy wiele się nauczyć. Od podstaw, jakimi jest nauka o zarządzaniu pieniędzmi po naukę inwestowania. Jest to długotrwały proces wymagający wiele pracy. Jednak później, dzięki niemu, nie musimy przejmować się pieniędzmi i stać nas na realizację własnych marzeń.

Anna Ziemkiewicz

Dekorowanie pierwszego mieszkania: urocze i tanie pomysły.

Previous article

ULGA NA START ZUS – dla kogo? Obowiązki, zalety, wady

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Inwestycje